Kostel sv. Barbory v Šumperku

Kostel sv. Barbory v Šumperku

Průčelí kostela (kaple) sv. Barbory v Šumperku
Popis objektu

Se stavbou kostela sv. Barbory (někdy též zvaného kaple) se, zřejmě dle návrhu místního zednického mistra Franze Axmanna, započalo roku 1753, a to v místě původně protestantského hřbitova vně šumperských hradeb. Menší sálová stavba vznikala poměrně rychle, už roku 1755 zde Ignác Oderlický z Uničova vytvořil impozantní cyklus nástěnných maleb, jak dosvědčuje jeho dochovaná signatura: Ignac Oderlitzky, Mahler von mehrisch Neustadt, hat dieses Gotteshaus ausgemahlt Anno 1755.

Výjevy zpodobují Ukřižování, mor v Šumperku s děkanem Dittrichem, který při zopatřování nemocných zemřel, pohled na Prahu a na Šumperk s jedním z donátorů Zikmundem Dresserem, apoteózu sv. Barbory či křesťany v tureckém zajetí.

Kostel byl za josefínských reforem zrušen, avšak záhy obnoven jako pohřební kaple, jelikož právě sem byl situován jediný městský hřbitov. Ten sloužil dalších sto let do roku 1886, načež byl přeměněn na park, kterým je dodnes.

Viz PAMÁTKOVÝ KATALOG NPÚ

 

Prováděné práce

Naše bezpečná metoda dokumentace pomocí bezpilotní helikoptéry zde posloužila k zaznamenání technického stavu nástavce hlavního oltáře.

Obrazová dokumentace