Specializovaná platforma

 

Potřeba letu bezpilotních prostředků v těžce dostupných nebo stísněných prostorech historických objektů vyžaduje bezpečnou a spolehlivou platformu helikoptér, která unese vybavení pro snímání daného objektu a jejíž velikost je minimální. K dosažení potřebných letových vlastností jsme vyvinuli specializovanou platformu, která kromě vlastního senzorického vybavení, potřebného k autonomii a bezpečnosti letu, dokáže unést až 1kg efektivní zátěže. Tedy například palubní světlo a fotoaparát Sony Alpha 6000 s objektivem a dvouosou stabilizační jednotkou pro zisk fotografií s vysokým rozlišením. Minimální rozměry při maximální nosnosti helikoptéry zajišťují 4 páry (jedná se tedy o oktokoptéru) koaxiálních rotorů (dva rotory proti sobě) chráněných ochrannými kryty, které zabraňují poškození objektu či helikoptéry.


Let oktokoptéry ve Sněmovním sále Státního zámku Kroměříž

CAD model of our specialized platform
3D model oktokoptéry s ochrannými kryty vrtulí

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše platforma je vhodná i do objektů s různými stupni osvětlení, jelikož lze k hlavní helikoptéře, nesoucí efektivní zátěž, přidružit až další 2 podpůrné helikoptéry. Tyto helikoptéry můžeme nazvat tzv. osvětlovači, jelikož jejich účelem je optimální nasvícení objektu pomocí palubních světel s proměnnou teplotou barvy. Tato světelná podpora umožňuje sběr kvalitních záběrů i v původně špatných světelných podmínkách.

Zároveň software vyvinutý skupinou Multirobotických systému na ČVUT v Praze zajišťuje stabilitu a řídí let helikoptéry (či formace helikoptér) za pomoci mnoha palubních senzorů, které poskytují informace o jejím okolním prostředí. Kromě řízení zajišťuje software optimální průlet objektem tak, aby zcela autonomně sesbíral důležitá data ve specifikovaných oblastech zájmu (obrazy, sochy, sloupy, fresky, atd.).

Fotogalerie